Home office syndrom

Proč o něm mnoho lidí neví a proč je záludný?
Teprve až po dlouhých měsících práce z domova se Vám začaly objevovat nejrůznější potíže v pohybovém aparátu?

Je to logický důsledek toho, že většina lidí doma nemá stejné podmínky pro práci, jako v kanceláři. Především jde o správný stůl a výšku pracovní desky. Také o vhodnou židli s možností nastavení výšky a sklonu sedu. Nejdůležitějším faktorem je ale samotný počítač. Notebook totiž ze samé podstaty své konstrukce není stroj pro trvalou práci.

Pro jeho dlouhodobé využívání se doporučuje využít dokovací stanici, externí monitor a klávesnici. Proč?

Správný sed u počítače nevede k přetěžování zad ani končetin. Znamená to tedy, že v tzv. ergonomickém sedu vydržíte sedět velmi dlouho, aniž byste cítili větší míru napětí ve svalech šíje nebo zad. Naproti tomu práce ze sedačky s notebookem v klíně vede ke zcela opačnému efektu.

Nevhodným zakřivením páteře přetěžujete meziobratlové klouby i plotýnky a svaly v jejich okolí se snaží je ochránit před poškozením. Proto je vznik problémů s pohybovým aparátem postupný a bolesti se objeví vždy, až selžou ochranné mechanizmy našeho těla.

Jak tedy správně sedět a co udělat pro to, aby se potíže neobjevily?

Především je vhodné sedět pohodlně, ale v napřímené poloze tak, aby kolena a lokty byly ohnuté v úhlu asi 90 stupňů. Dále mít monitor umístěn přibližně na délku natažených paží, a tak vysoko, aby pohled směřoval přímo vpřed.

Navrhuji co nejdřív udělat to samé, co je napsáno výše a upravit podmínky, za kterých pracujete. Snažit se nesedět příliš dlouho a občas se protáhnout a zacvičit si. Raději ale ne podle internetu. To má mnoho nevýhod. Tou největší pro vás je, že nenabízí přímou zpětnou vazbu, jen těžko proto zjistíte, zda cvik provádíte správně. Výhodou terapie naživo je individuálně sestavený koncept cvičení a technik, které vedou k úpravě stavu.

Tak tedy, vzhůru ke správnému sezení a cvičení bez bolesti zad!

Nejnovější články

Vyhledávání